Najciekawsze marki kosmetyków do włosów zero (less) waste



Na rynku jest dużo ciekawych marek oferujących naturalne produkty w opakowaniach z materiałów kompostowalnych, zwrotnych albo nadających się do przetwarzania w nieskończoność. Oto małe zestawienie tych, które moim zdaniem są warte uwagi :) Kolejność jest przypadkowa i ceny też są bardzo różne. Marki, które znalazły się na liście pochodzą nie tylko z Polski, więc nie sugeruję, żeby koniecznie je zamawiać, bo ślad węglowy ich podróży do Polski może być niemały, ale warto wiedzieć o ich istnieniu, np. przy okazji wyjazdów w bardziej egzotyczne części świata. Bez wątpienia jednak ich opakowania są bardzo przyjazne dla środowiska. Wszystkie te marki mają w ofercie również produkty do pielęgnacji ciała, więc warto im też się przyjrzeć ;)

1. Trawiaste (Polska)

To bez wątpienia najlepsze, co Polska ma do zaoferowania, pod względem produktów w szklanych opakowaniach. Składy tych kosmetyków są NIEZIEMSKO piękne. Nie widziałam takich nigdzie, nawet zagranicą. A w dodatku wszystko jest robione ręcznie z roślin z polskich pól i łąk. Coś niesamowitego! Bardzo polecam te cudeńka <3 Można je kupić tu.




2. Oway (Australia)

Nazwa Oway wyraża motto firmy, czyli w wolnym tłumaczeniu "organiczny sposób na życie". Oway to profesjonalna linia kosmetyków bogatych w 100% organiczne składniki aktywne, zapakowane w opakowania ze szkła i aluminium z recyklingu. Surowce wykorzystywane w opakowaniach pochodzą od certyfikowanych recyklerów. Filozofia firmy stawia środowisko naturalne na pierwszym miejscu. To jest to, co lubimy najbardziej! Stronę przedstawiciela Oway w Polsce można znaleźć tu.




3. OnlyBio (Polska)

Tę polską markę możemy znaleźć stacjonarnie w wielu sklepach, takich jak Hebe czy Rossmann. Mimo szerokiej dostępności składy są przyjemne, nie trafimy w nich na parabeny i silikony. Kosmetyki OnlyBio posiadają certyfikat EcoCert i są wegańskie, a co najważniejsze są dostępne w dwóch wariantach, w tym również w szkle. Podobno wszystkie kosmetyki w Unii Europejskiej nie są testowane na zwierzętach, ale znaczek Vegan zawsze jest mile widziany.



4. OakbankOrganics (Australia)

Proponowane przez tę firmę opakowania są niezwykle intrygujące i innowacyjne. Byłam bardzo zaskoczona, gdy o nich przeczytałam po raz pierwszy. Chyba nikt przed nimi na coś takiego nie wpadł. Butelka jest w całości wykonana z roślin, umożliwiająca ponowne wykorzystanie, wykonana z papieru z recyklingu i wolna od BPA i BPS. Składa się w 54% z papieru z certyfikowanych wycinek, w 28% z plastiku pochodzenia roślinnego (ze skrobi kukurydzianej), w 15% z plastiku typu PE i 3% z folii aluminiowej, którą wyściełane jest wnętrze butelki. Całe opakowanie podlega biodegradacji. Butelkę można też zwrócić producentowi i odzyskać w ten sposób część pieniędzy w ramach programu kaucyjnego. Super, nie? Chyba nie muszę wspominać, że składy też są niczego sobie. Można je kupić na etsy.


5. Beauty Kubes (Wielka Brytania)

Beauty Kubes słynie ze swoich szamponów i odżywek podzielonych na małe kosteczki wystarczające akurat na jedno użycie. Opakowania są w całości wykonane z papieru, więc nie musimy obawiać się, że trafimy tutaj na plastik w środku kartonika, tak jak to jest np. w przypadku balsamów Le Cafe de Beaute. Firma postała we współpracy z BBC Blue Planet II właśnie po to, aby ograniczyć zużycie plastiku w Wielkiej Brytanii i udowodnić konsumentom, że mogą dbać o higienę bez wyrzucania ton śmieci. Oprócz etycznego podejścia spółka może pochwalić się również tym, że ich kosmetyki są wegańskie i organiczne, a do tego bardzo skuteczne. W Polsce są dostępne tu.




6. Plaine Products (USA)

Te produkty są niezwykle popularne na YouTube wśród vlogerek promujących ekologiczny tryb życia. W Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii wystarczy kupić takie aluminiowe opakowanie raz i napełniać je następnie w tak zwanych "bulk shopach", czyli sklepach z produktami na wagę. Producent oferuje także pompki, ale te są wykonane z plastiku. Szkoda, że w Polsce jeszcze nie ma możliwości samodzielnego napełniania butelek kosmetykami. Mam nadzieję, że niedługo u nas też pojawią się dystrybutory na produkty kosmetyczne. Stronę producenta można znaleźć tutaj.




7. Manufaktura Naturalis (Polska)

Naturalis ma w swojej ofercie wcierkę, szampon potasowy i maskę do włosów. Wszystko w szklanych słoiczkach. Kosmetyki są robione ręcznie przez przemiłą panią z Lęborka, Małgorzatę Jabłońską, która pierwsze swoje kosmetyki tworzyła w domowym zaciszu. Pani Małgorzata zaczynała od mydełek, a obecnie w ofercie ma szeroki wachlarz kosmetyków do ciała, twarzy i włosów, które szybko zjednały sobie zaufanie nie tylko Polek, ale również klientów za granicą. Nic dziwnego, bo ich składy są godne podziwu :) Sklep internetowy znajdziecie tu, ale zachęcam do szukania tych produktów na targach kosmetyków naturalnych, np. Ekocuda.


8. Lush (Wielka Brytania)

Lush to chyba najlepiej rozpoznawalna marka kosmetyków zero waste na świecie. Ich składy nie są doskonałe, przypominają nieco kosmetyki drogeryjne, ale za to w ofercie Lush ma szampony i odżywki w kostce oraz wiele innych cudeniek w wersji bez opakowań, w tym też kosmetyki do makijażu. Niestety marka nie jest dostępna w polskich sklepach, ale szampony i odżywki można dostać na Allegro.




9. Dirty Hippie Cosmetics (Nowa Zelandia)

Kosmetyki Dirty Hippie są wegańskie, naturalne i ręcznie robione. Mamy do wyboru szampony, koncentraty, spreye, olejki, suchy szampon i serum na porost włosów. Warto też zwrócić uwagę na kolekcję kosmetyków kolorowych Dirty Hippie, bo to z nich słynie ta marka. Firma przyjmuje wszystkie opakowania z powrotem i ponownie je wykorzystuje w ramach swojego programu recyklingowego. Więcej info tutaj.

Image result for dirtyhippie cosmetics hair

10. Kumazu (Polska)

Ładne składy nawiązujące do tradycyjnego ziołolecznictwa i aluminiowe opakowania proponuje Kumazu. To chyba jedyna firma w Polsce (oprócz Ekomania Lab), która pakuje swoje produkty w aluminium. Wyglądają bardzo elegancko, prawda? Ich produkty nie zawierają SLES-ów, SLS-ów, ALS-ów, PEG-ów, silikonów, olejów mineralnych, parabenów, sztucznych barwników, zapachów i są robione ręcznie. Można je kupić tu. Niestety w przeciwieństwie do nakrętek Plaine Products ich nakrętki są plastikowe :(
Zero Waste w pielęgnacji włosów kojarzy się głownie z szamponami w kostce. Takie szampony oferują m.in. następujące marki:

W Polsce:

  • 4Szpaki
  • Herbs&Hydro
  • Naturologia
  • Ajden
  • Chaber
  • Purite
W innych krajach:
  • Tinktura
  • Friendly Soap
  • Lamazuna
  • Living Naturally
  • Alepia
  • Bar None
  • Organic Hair

Zachęcam do zrezygnowania z plastiku i szukania opakowań z papieru, szkła, aluminium albo wersji pozwalających na ponowne napełnianie. Jest z czego wybierać. Pozdrawiam :)

Komentarze

  1. Popieram, popieram:) Zero waste to super akcja. Sprawdźcie sobie tu też kosmetyki naturalne od https://dashofglam.pl

    OdpowiedzUsuń
  2. Świetnie napisane. Pozdrawiam serdecznie.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty