Najlepsze lumpeksy w Polsce

assorted-color clothes lot

Chcesz być eko? Kupuj second hand!

Odzież używana jest nie tylko lepsza dla portfela, ale także dla planety. Rocznie na wysypisko trafia ponad 90 milionów ton ubrań, dlatego tworzenie popytu na nowe ubrania tylko pogłębia problem. Tylko przemysł naftowy zanieczyszcza środowisko bardziej niż branża odzieżowa. Dlatego oprócz tego że wymieniam się ubraniami ze znajomymi, którym znudziła się zawartość ich szafy, to mam też kilka swoich ulubionych sklepów z używaną odzieżą.

No dobra, ale co z tym dwutlenkiem węgla? Ogólnie rzecz biorąc kupuję ubrania nie tylko stacjonarnie, ale też online, co często oznacza konieczność wysyłki. Oczywiście najlepiej kupować odzież lokalnie, ale prawda jest taka, że dowóz używanej rzeczy z drugiego końca Polski do domu nie generuje nawet ułamka dwutlenku węgla, który trafia do atmosfery przy produkcji nowego produktu.

Nawet jeżeli kupujemy ubrania z wysyłką, to i tak de facto dbamy o środowisko, bo wyprodukowanie zupełnie nowego produktu generuje znacznie więcej dwutlenku węgla i dużo więcej odpadów niż przesłanie używanego produktu pocztą. Do tego dochodzi oszczędność wody. Na przykład do wyprodukowania pary jeansów potrzeba 14 tys. litrów wody, czyli 19 lat dostępu do wody pitnej dla jednego człowieka. Osobiście uważam, że fajną opcją są paczkomaty, bo kurier inPostu dostarcza paczki hurtowo i nie musi jeździć od domu do domu, co pozwala na zmniejszenie emisji CO2.

Zalety można wymieniać bez końca i chyba napiszę na ten temat oddzielny wpis. Teraz powiem tylko, że odzież używana bez wątpienia pomaga ratować planetę i decyzja o zakupie czegoś z drugiej ręki to najlepsze, co można zrobić dla naszej planety. Poza tym kupując produkty w sklepach z używaną odzieżą mamy sporą szansę na to, że znajdziemy produkt, który powstał z poszanowaniem praw człowieka w europejskich rodzinnych manufakturach zanim jeszcze pojawił się problem fast fashion. Poniżej znajduje się moja subiektywna lista najlepszych lumpeksów w Polsce.

NAJLEPSZE LUMPEKSY ONLINE:

Odzież używana nie musi kojarzyć się z zapachem osiedlowych lumpeksów z odzieżą na wagę. Odzież używana to przede wszystkim klasyka, która nigdy nie wyjdzie z mody, sprawdzona jakość i niepowtarzalny styl vintage. Poza tym wcale nie trzeba wychodzić z domu, żeby kupić coś z drugiej ręki.

Oprócz aukcji na Allegro i Olx w sieci jest dużo dedykowanych sklepów internetowych z fajnymi ubraniami. To dobra wiadomość dla tych, których przekopywanie się przez sterty ubrań przyprawia o gęsią skórkę. Na szczęście żyjemy w dobie handlu internetowego i niewiele potrzeba, żeby znaleźć wymarzony ciuch online. Wystarczy wpisać słowo klucz w wyszukiwarce, wybrać odpowiedni rozmiar i voilà :) Oto kilka sklepów second hand, w których zakupy można zrobić łatwo i przyjemnie, a do tego bezpiecznie.

Vinted

Vinted to portal internetowy, z którego korzystam najczęściej. Każdy może tutaj bez prowizji wystawić na sprzedaż albo wymienić swoje ubrania, dlatego wybór jest ogromny. Trafić tu można na bardzo dobrej jakości produkty w idealnym stanie, a nawet nienoszone ciuchy z metkami. Wszystko, co okazało się nietrafionym zakupem lub po prostu znudziło Ci się po pewnym czasie, można śmiało sprzedać na Vinted. Przecież to, co nie podoba się już Tobie, może przydać się komuś innemu. Ogólnie wychodzę z założenia, że 50% ceny rynkowej, to dobra cena za używany produkt, ale cenę można też negocjować ze sprzedającym. Od niedawna dostępna jest opcja płatności automatycznej z "Kup teraz", która zapewnia ochronę kupującym, bo sprzedający dostaje pieniądze dopiero wtedy, gdy paczka dotrze do kupującego. Większą część zawartości mojej garderoby zawdzięczam właśnie Vinted :)




Mish Mash Clothing

Misch Mash na pierwszy rzut oka wygląda jak zupełnie zwyczajny sklep online, z tą różnicą, że wszystko jest z drugiej ręki :) Oferta sklepu obejmuje rzeczy dla kobiet, mężczyzn i dzieci posegregowane według kategorii i dokładnie opisane. Stan produktu jest oznaczany gwiazdkami. Sześć gwiazdek oznacza stan doskonały. Informacje o nowych dostawach zamieszczane są na FacebookuW przeciwieństwie do innych sklepów z używaną odzieżą sklep ten umożliwia zwrot zakupionych tu przedmiotów w ciągu 14 dni od zakupu.




MOGADISHU

Mogadishu to sklep online z odzieżą używaną dla kobiet i dzieci. Dla mężczyzn niestety nic tu nie ma. Wszystko jest dostępne tylko w jednym egzemplarzu, więc unikatowość jest gwarantowana. Asortyment składa się z wyselekcjonowanych, ładnie sfotografowanych i dokładnie zmierzonych rzeczy, które czekają w magazynie na nowego właściciela. W przeciwieństwie do innych sklepów z używaną odzieżą sklep ten umożliwia zwrot zakupionych tu przedmiotów. Nowe dostawy pojawiają się w niedzielę o godzinie 12:00.




Wyszperane

Wyszperane to kolejny sklep internetowy z odzieżą second hand, w którym można spodziewać się perełek w przystępnych cenach. Można tu znaleźć "wyszperane" bluzki, swetry, sukienki, okrycia wierzchnie i nie tylko. Sklep oferuje darmową dostawę przy zakupach powyżej 100 zł i możliwość zwrotu w ciągu 14 dni. Dostawy nowych produktów są we wtorki, czwartki i soboty.


Safripsti

Safripsti specjalizuje się w casualowych ubraniach w stylu vintage o klasycznych i oldschoolowych fasonach. Bardzo podoba mi się historia nazwy sklepu, więc tutaj ją przytoczę "Pamiętacie bohatera komiksu Tintin? Tintin miał swoje przekleństwo – Sapristi! Znaczy to tyle co: Do licha! Zawsze nam się podobało. Dodaliśmy jedną literkę i wyszło Sa-frip-sti. I wszystko jasne. Tym jaśniejsze, że „frip” w języku francuskim oznacza ni mniej, ni więcej tylko „rzecz używaną”. Urocze, prawda? Safripsti ma swój sklep internetowy, ale zdecydowanie warto odwiedzić minimalistycznie urządzony sklep stacjonarny przy ul. Oleandrów 3 w Warszawie, który w niczym nie przypomina tradycyjnego lumpeksu.



Celebrity2use

To zupełnie nietypowy lumpeks, w którym można dostać ubrania noszone wcześniej przez celebrytów. Aż 60% swojego zysku Celebrity2use przekazuje na cele fundacji charytatywnej wybranej przez osobę, która przekazała produkt do sklepu. Przy każdym ubraniu jest informacja, do kogo należały. Wystarczy wybrać w zakładkach ulubionego celebrytę, by zobaczyć, co z jego garderoby jest akurat do wyboru. Znajdziemy tu nazwiska, takie jak Krzysztof Hołowczyc, Edyta Herbuś, Katarzyna Cichopek czy Adam Nergal Darski. Można też wyszukiwać ciuchy według fundacji, którą chce się wesprzeć. Celebrity2use ma też swój sklep stacjonarny na ul. Marszałkowskiej 53/32, przy Placu Konstytucji.




Etsy

Etsy to portal znany głównie z rękodzieła, ale mało kto wie, że można tu też kupić odzież vintage. Wystarczy kliknąć zakładkę "Vintage" albo w kryteriach wyszukiwania zaznaczyć "Vintage" w sekcji "Rodzaj produktu". Do wyboru mamy meble, akcesoria, biżuterię i ubrania z całego świata. Można ograniczyć wyszukiwanie do produktów z Europy, żeby zmniejszyć ślad węglowy, chociaż Etsy ogólnie stara się offsetować szkodliwe skutki dostawy z zagranicy, sadząc drzewa. Wydaje mi się jednak, że lepiej sprowadzić produkt z innego kraju niż tworzyć popyt na nowy.





NAJLEPSZE LUMPEKSY STACJONARNE:

Oczywiście można też przejść się do sklepu z używaną odzieżą i przymierzyć ciuchy na miejscu. Takie zakupy dają więcej satysfakcji, a do tego można poczuć ten dreszczyk emocji związany z polowaniem na okazje ;) Oczywiście osoby posiadające naturę łowcy, mogą oszczędzić sporo pieniędzy, buszując w ciucholandach z odzieżą na wagę, które wyrastają jak grzyby po deszczu.

Istnieją również sklepy z odzieżą vintage, w których pośrednicy dobierają i wyceniają ubrania :) Te sklepy nie mają nic wspólnego z tradycyjnymi osiedlowymi lumpeksami. Można w nich znaleźć naprawdę niepowtarzalne ciuchy, które zostały wcześniej przejrzane i wstępnie wyselekcjonowane pod względem jakości i stylu wpisującego się w najnowsze trendy. Oto kilka przykładów takich sklepów zlokalizowanych w Warszawie, Krakowie, Poznaniu i Wrocławiu.


WARSZAWA

New Lady in Town, ul. Chmielna 21

New Lady in Town to nietypowe miejsce łączące w sobie cechy second handu i concept store'u, w którym odbywają się też rozmaite eventy i koncerty. Można tu kupić nie tylko ciekawe ubrania i dodatki inspirowane stylistyką lat 80', ale również obrazy i plakaty. Street fashion łączy się tu ze stylem retro. To prawdziwa gratka dla trendsetterów i osób w każdym wieku, które lubią się wyróżniać.


Vintage Store, ul. Dobra 56/66

Vintage Store to chyba jeden z najstarszych sklepów tego typu w Polsce. Działa w podziemiach Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego. Znany i lubiany nie tylko przez studentów. Jest to prawdziwa kwintesencja vintage shopu.


Crush, ul. Dąbrowskiego 20


Historia Crusha rozpoczęła się od konta na Instagramie. Aktualnie działa jako komis zlokalizowany na Starym Mokotowie i jego, w którym można kupować i sprzedawać ubrania. Można tu znaleźć wyselekcjonowane i pojedyncze egzemplarze ubrań rozsławionych marek, które nie są z tych, czy innych względów dostępne w Polsce. TUTAJ można przeczytać wywiad z Justyną Konczewską, właścicielką Crusha.



Wzorcownia, pl. Bankowy 4 i ul. Puławska 10

Wzorcownia to sieć luksusowych lumpeksów, która działa od 1996 roku. Ceny są tu dość wysokie, bo oprócz ubrań używanych, asortyment obejmuje też ubrania outletowe. Wszystko jest wycenione i nie ma nic na wagę, ale można być pewnym, że znajdzie się tutaj ubrania od znanych projektantów, dlatego często przychodzą tu celebryci i blogerzy. Wzorcownia prowadzi też komis, więc można tu sprzedać swoje używane ubrania.



Klunken, ul. Ząbkowska 2

Klunken prowadzi też sklep internetowy, ale zdecydowanie lepiej wybrać się do sklepu stacjonarnego na Pradze niedaleko Dworca Wileńskiego. Miłośnicy mody retro znajdą na pewno nie wyjdą z pustymi rękami. Holograficzne bluzy, indiańskie buty i sukienki w polka dots to tylko jedne z przykładów tego, co można tam znaleźć. Zwolenników zakupów przez internet odsyłam na stronę internetową: https://klunken.pl/




Szmizjerka, ul. Żelazna 82/84 (i inne lokalizacje)

Część wyselekcjonowanych ubrań jest tutaj już wyceniona, a część jest dostępna na wagę. Szmizjerka jest największą w Polsce lumpeksową sieciówką i ma kilka lokalizacji w Warszawie i innych miastach. Dostawy na Żelaznej są w każdy wtorek i wtedy można upolować tam najwięcej ciekawych rzeczy.




Sklep Charytatywny Sue Ryder, ul. Bagatela 15 (i inne lokalizacje)

Asortyment sklepów Sue Ryder jest dość nieprzewidywalny, bo zależy od tego, co akurat ludzie chcą przeznaczyć na cele charytatywne. Cały dochód ze sprzedaży idzie na cele statutowe fundacji Sue Ryder, czyli na wsparcie dla osób chorych, samotnych i bezdomnych, a towary pochodzą wyłącznie z darowizn. Można tutaj znaleźć nie tylko ubrania, ale też książki, naczynia i inne bibeloty. Jeśli masz w domu niepotrzebne rzeczy w dobrym stanie, wrzuć je do pojemnika na dary :)




KRAKÓW

Flaming, ul. Starowiślna 38 (i inne lokalizacje)

Flaming zdecydowanie wpisuje się w moją definicję lumpeksu idealnego :) Dostępne tam ubrania są wcześniej selekcjonowane wg. ustalonej "hipsterskiej" stylistyki retro, więc idąc tam, można spodziewać się, co znajdzie się na miejscu. Stylistki szukają najbardziej unikatowych ubrań w stylu counter culture. Wszystko tutaj pasuje do siebie, co bardzo ułatwia wybór. Poza tym w sklepie można liczyć na gotowe zestawy dla osób, które nie do końca wiedzą, czego szukają ;) Bez problemu można tutaj ubrać się od stóp do głów. Styl promowany przez Flaminga to ciekawe połączenia kolorystyczne, wygoda, humor i artystyczny sznyt. Przydałoby się więcej takich sklepów w Polsce.



Flyin' Vintage, ul. Krakowska 10 i ul. Stradomska 16

Popkulturowa stylistyka Flyin' Vintage bardzo przypomina Flaminga. Obok unikatowych, kolorowych bluz i koszul w stylu counter culture można tu dostać ponadczasowe jeansy Levisa i oryginalne apaszki od Louisa Vuittona. Flyin' Vintage produkuje też swoje autorskie modernistyczne plecaki Flyin' Originals, które cechuje popkulturowy design. Po ubrania Flyin' Vintage nie trzeba jechać do Krakowa, można je również kupić przez internet z dowolnego miejsca w Polsce :) Sklep internetowy jest dostępny TUTAJ.




POZNAŃ 


NooNah, ul. Wielka 21




Portobello, ul. Półwiejska 28





WROCŁAW 


Komoda, ul. Stanisława Dubois 19c

Wrocławska Komoda znana jest z tego, że można tam zrobić zakupy jak w butiku za ceny z second handu. Ula Aleksandrowicz, właścicielka sklepu, bez wątpienia należy do tych ludzi, którzy zmieniają podejście innych do świata mody i fast fashion. Największy wybór jest stacjonarnie, ale Komoda prowadzi również sklep internetowy (KLIK) z ubraniami, butami, torebkami, biżuterią i rzeczami do domu, np. pościelą. Darmowa wysyłka od 100 zł.



EGOIST-A-PORTER, ul. Świętego Antoniego 26


Właścicielka tego sklepu sprzedaje i skupuje tylko ubrania największych światowych marek haute couture. W zasadzie nie ma tu nic innego, tylko Chanel, Dior, YSL i Dolce & Gabbana. To prawdziwy raj dla miłośniczek mody z wybiegów. Żadnych podróbek, tylko oryginały. Sklep ma na stanie sprzęt do wykrywania podróbek i posiada system do potwierdzania autentyczności ENTRUPY, więc można tu odpłatnie wykonać test i otrzymać certyfikat dla swojej torebki albo sukienki Więcej info TUTAJ.


foto: materiały prasowe i Unsplash

Komentarze

Popularne posty