Co zrobić, aby Twoja łazienka była zero waste?


W końcu sukces, moja łazienka jest już Zero Waste :) Bardzo się z tego cieszę. Łazienka to miejsce generujące najwięcej śmieci w domu. Oczywiście zaraz po kuchni. Pozbyć się z niej śmieci nie jest łatwo, to fakt, ale nie jest to niemożliwe. Wystarczy zmienić kilka nawyków i uprościć kilka rzeczy i bum! gotowe! Prawda jest taka, że odkąd wprowadziłam Zero Waste do łazienki, moje życie stało się prostsze i oszczędziłam masę pieniędzy, chociaż ekologiczne życie przeważnie jest postrzegane jako droższe. Jestem żywym dowodem na to, że to mit ;)

Zasady są proste:

1) Rezygnujemy z plastiku;

2) Szukamy produktów bez opakowań;

3) Resztę kupujemy opakowane w szkło, aluminium albo papier.

Plastik w tej chwili nie jest przetwarzalny, na świecie tylko 6% plastiku faktycznie jest poddawana recyklingowi. Reszta niestety prędzej czy później trafia na wysypisko albo do oceanu. Żeby uniknąć plastiku, część produktów robię sama ze składników, które mogę kupić na wagę. Pozostałe produkty staram się kupować dopiero, gdy poprzednie się skończą albo zniszczą.

Przykładowe produkty:

1. Bambusowa szczoteczka do zębów

2. Bambusowa nitka dentystyczna

3. Tabletki do mycia zębów albo proszek DIY

4. Metalowa golarka wielorazowa z wymiennymi żyletkami

5. Waciki wielorazowe z froty bawełnianej

6. Wielorazowy patyczek do uszu z bambusa

8. Wielofunkcyjny olej, np. słonecznikowy

9. Ałun zamiast dezodorantu

10. Mydło w kostce

11. Szampon w kostce

12. Odżywka do włosów w kostce

14. Odświeżacz do pomieszczeń w metalowym opakowaniu

15. Naturalny pumeks

16. Płyn do toalet DIY z szarego mydła i alkoholu

17. Drewniany grzebień

18. Metalowe cążki, nożyczki, pęseta

19. Kubeczek menstruacyjny

20. Papier toaletowy z recyklingu

21. Spray do mycia szyb DIY z octu i wody

22. Płyn uniwersalny do czyszczenia na wagę

23. Soda oczyszczona na wagę

24. Szczotka do wanny

25. Rękawice lateksowe

26. Ścierki z upcyklingu (np. ze starych t-shirtów)

27. Wielorazowe chusteczki do nosa

28. Miska metalowa

39. Mop z drewnianą rączką i końcówką z bawełny

UWAGA: Linki do moich ulubionych produktów znajdziecie w zakładce "Sklepik" w górnej części strony.

Nasze ręczniki i ścierki są zrobione z bawełny bez żadnych domieszek. Poza tym unikamy mikrofibry, która generuje masę mikroskopijnych włókien plastiku, i zrezygnowaliśmy całkowicie jednorazowych ręczników papierowych. Papier toaletowy kupuję przez internet raz na osiem miesięcy, bo karton papieru Tork Jumbo T2 mieści 12 rolek po 170 m każda. To równowartość około 100 rolek zwykłego papieru! Typowa rolka mierzy od 16 do 30 cm. Możecie sobie wyobrazić, ile pieniędzy oszczędzamy w ten sposób ;)

Na powyższej liście nie wymieniłam żadnych kremów, balsamów ani toników, ponieważ jestem wielką zwolenniczką uproszczenia zabiegów pielęgnacyjnych. Guru francuskich minimalistek, Dominique Loreau, wspomina w swojej książce "Sztuka prostoty" (Warszawa 2019, Wydawnictwo Czarna Owca, str. 112-115), że tak naprawdę do pełnej pielęgnacji ciała wystarczy tylko kilka prostych produktów:

"Znajdź dobre mydło - łagodne, zawierające glicerynę lub miód. Używaj go codziennie wieczorem do oczyszczania skóry nie tylko z makijażu. [...] Kolejnym etapem jest odżywianie skóry w zależności od jej stanu. Jeżeli jest dobrze nawilżona nie potrzebuje niczego. Jeżeli jest sucha, wystarczy jej kilka kropel oliwy lub oleju ogrzanych w dłoni.

[...]

Skóra nie potrzebuje toniku ani kremu, aby była czysta i delikatna. Powinna być właściwie oczyszczana i odżywiana. Zrezygnuj z produktów chemicznych, z wszystkiego, co skomplikowane, unikaj pułapek zastawianych przez przemysł kosmetyczny. Skóra - jak system trawienny - przyswaja różne substancje, za jej pośrednictwem przenikają one do krwiobiegu.

[...]

Oczywiście wprowadzenie uproszczeń w tej sferze nie jest łatwe. Ulegamy praniu mózgu, któremu poddały nas czasopisma i reklama. Wprowadzają nas w błąd utrwalone przesądy na temat zabiegów kosmetycznych i higienicznych, które powinniśmy stosować. [...] Ale zapytajcie ładną kobietę, czego używa do zabiegów kosmetycznych. Prawdopodobnie powie, że niczego specjalnego."

Stosuję mydło i olej do wszystkiego już od dłuższego czasu i osobiście jestem zadowolona z efektów, choć wiem, że nie każdemu ten model będzie pasował.

Pozdrawiam :*

Komentarze

  1. Na pewno sięgajmy po ekologiczne środki czystości, w ofercie https://www.inco.pl/dzialalnosci/domowe-srodki-czystosci można takie znaleźć. Im mniej chemii w naszym życiu tym lepiej. Co się da oddajemy do recyclingu. Segregacja śmieci jest szalenie ważna, zwracajmy na to szczególną uwagę.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty